© 2017 - 2018 by Toruński Instytut Fajki. Proudly created with Wix.com.       Odwiedziło nas tylu fajczarzy:

  • Facebook Social Icon

February 16, 2019

December 14, 2017

September 24, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Fajki klubowe TIF 2019!

February 16, 2019

1/6
Please reload

Wyróżnione posty

Podsumowanie sezonu 2017

December 14, 2017

  W sobotę 24. listopada odbyły się ostatnie zawody fajkowe sezonu 2017, 3. Bydgoskie Spotkania Fajkowe. W trakcie uroczystości odbyło się też podsumowanie klasyfikacji Grand Prix Fajczarzy Polskich. Jest to więc dobry moment na całościowe podsumowanie bieżącego sezonu fajkowego! 

  Mijający rok obfitował w spotkania, imprezy i zawody fajkowe, które rozgrywano na terenie całego kraju. Kalendarium imprez Rady Polskich Klubów Fajki odnotowało 9 oficjalnych imprez organizowanych przez Kluby zrzeszone w RPKF, ponadto odbyły się też dodatkowe turnieje: Jasielska Fajka Pokoju oraz 18. Urodziny Bractwa Druhów Bróg. Staraliśmy się dotrzeć na wszystkie imprezy, jednak niektóre terminy zbiegły się z ważnymi wydarzeniami spoza świata fajki, w których uczestniczyliśmy... Ale od początku. 

  W styczniu wybraliśmy się reprezentować Polskę na II Europejskich Zawodach Fajkowych "Galicyjska Fajka", które odbyły się we Lwowie. Przy okazji zaczerpnęliśmy garściami z kultury Ukrainy, a wyjazd połączyliśmy ze zwiedzaniem Lwowa. Impreza była doskonałą okazją do zadzierzgnięcia kontaktów i znajomości z fajczarzami i fajkarzami zza wschodniej granicy. Na miejscu spotkaliśmy też m.in. Tomka Stefaniaka z Łódzkiego Klubu Smakoszy Fajki oraz Zbyszka Bednarczyka, Druha Bractwa Bróg. 

 W klasyfikacji turniejowej reprezentanci TIF uplasowali się na następujących pozycjach: 

5. Sebastian Nowak z czasem 1 godz 16 min 28 sek.

17. Jan Wiejacki z czasem 50 min 58 sek.  

   Po rywalizacji gospodarze imprezy przygotowali bankiet połączony z wieczorną imprezą integracyjną. Na stołach pojawiły się tradycyjne ukraińskie potrawy i napitki!

  Luty opaliliśmy na dwóch imprezach turniejowych, zorganizowanych w Poznaniu i Gdańsku. 

  4. lutego odwiedziliśmy poznańską Maszynownię, klub goszczący tegoroczne Otwarte Mistrzostwa Poznania i IV Mistrzostwa Klubu AFA. Na imprezę zjechali fajczarze i fajkarze z polskich. Dopiero w Maszynowni mogliśmy przedstawić się oficjalnie jako najmłodszy polski klub, pretendujący do członkostwa w Radzie Polskich Klubów Fajki. Spotkaliśmy się z ogromnym entuzjazmem i wyrażanymi nadziejami. Mamy nadzieję, że z perspektywy mijającego roku sprostaliśmy choć niektórym z nich.

  W klasyfikacji turniejowej reprezentanci TIF uplasowali się kolejno na 22 (Sebastian Nowak) i 24 (Jan Wiejacki) miejscu. 

 

  Krajowe Obchody Międzynarodowego Dnia Fajczarzy odbyły się 25. lutego w hotelu Villa Eva w Gdańsku. W ramach świętowania, gospodarz imprezy, Piotr Jakubowski, przygotował spotkanie fajczarzy połączone z  konferencją naukową o tematyce fajczarskiej. Integracja Koneserów przyciągnęła do Gdańska miłośników tytoniowego dymu z najdalszych zakątków Polski. W sali, gdzie zgromadzili się uczestnicy zaprezentowano też wystawę jednorodnych fajek glinianych i rogowych tabakier. Gdańsk odwiedziliśmy w trzyosobowym składzie, zajmując następujące miejsca w klasyfikacji turnieju: 

16. Sebastian Nowak z czasem 41 min 44 sek.

25. Jan Wiejacki z czasem 31 min 16 sek.

39. Magdalena Majorek z czasem 18 min 23 sek.

 

  1. kwietnia odbył się II Puchar Drużyn Klubowych i Konińska Złota Podkowa. Przed turniejem zwołano obrady Prezydentów Rady Polskich Klubów Fajki, w których po raz pierwszy uczestniczył Prezydent Toruńskiego Instytutu Fajki. W wyniku głosowania TIF został jednogłośnie przyjęty do Rady, od teraz ciesząc się pełnią praw członkowskich.

   Niestety termin rozgrywek turniejowych uniemożliwił wystawienie drużyny trzyosobowej, a w imprezie, Prezydent TIF Sebastian Nowak wziął udział samodzielnie, zajmując 29 miejsce z czasem bliskim 50 min. 

 

  W pięcioosobowym składzie uczestniczyliśmy w konferencji naukowej, a następnie w rywalizacji turniejowej z okazji Jubileuszu XXV-lecia Pierwszej Krakowskiej Loży Fajki. Imprezy odbyły się 21. kwietnia w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Uczestnicy obchodów mieli też okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy pt. Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa. Zawodnicy turnieju otrzymali gliniane fajki startowe wykonane przez Marka Parola na wzór jednej z lulek eksponowanych na wystawie. W klasyfikacji turniejowej zawodnicy z Toruńskiego Instytutu Fajki zajęli następujące pozycje: 

2. Sebastian Nowak (48 min 28 sek)

3. Jan Wiejacki (46 min 05 sek)

5. Michał Białecki (41 min 08 sek)

10. Marcin Nowak (33 min 00 sek)

13. Martyna Wiejacka (18 min 25 sek)

 

DSC_0424