© 2017 - 2018 by Toruński Instytut Fajki. Proudly created with Wix.com.       Odwiedziło nas tylu fajczarzy:

  • Facebook Social Icon

February 16, 2019

December 14, 2017

September 24, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Fajki klubowe TIF 2019!

February 16, 2019

1/6
Please reload

Wyróżnione posty

Jubileusz XXV lecia Pierwszej Krakowskiej Loży Fajki

April 26, 2017

21. kwietnia w Krakowie zainaugurowano arcyciekawe wydarzenie kulturalne i fajczarskie zarazem. Mianowicie - Muzealne spotkanie przy fajce, połączone z prelekcją naukową, oficjalnym otwarciem wystawy fajczarskiej w Muzeum Archeologicznym oraz obchodami jubileuszu XXV lecia Pierwszej Krakowskiej Loży Fajkowej. Jako archeolodzy i miłośnicy tradycyjnego fajczarstwa, nie mogliśmy przegapić takiej okazji do odwiedzin w dawnej stolicy Polski!

 

Uroczystości rozpoczęły się od tradycyjnego powitania przybyłych gości przez dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr Jacka Górskiego.

 

W trakcie sesji naukowej wygłoszono pięć wystąpień:

  • Magdalena Szewczyk-Wojtasiewicz z Muzeum Zamek Królewski na Wawelu zaprezentowała "Fajczarską kulturę kawiarnianą. Znaleziska fajek zwanych kawiarnianymi w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu". 

  • Jakub Puziuk z Muzeum Archeologicznego w Krakowie przedstawił "Najstarsze akcesoria tytoniowe nowożytnych mieszczan krakowskich w świetle źródeł archeologicznych".

  • Marek Parol, fajkarz i fajczarz Przemyskiego Klubu Fajki przeprowadził ciekawą prelekcję z przykładami na temat "Technologii produkcji fajek glinianych - dawniej i teraz". W trakcie wystąpienia nie zabrakło barwnych anegdot i ciekawostek rozbudzających fantazję każdego fajczarza. 

  • Adam Zając z Pierwszej Krakowskiej Loży Fajki, w trakcie swojego wystąpienia pt. "Krótka współczesna historia fajki" przybliżył zainteresowanym surowce fajkarskie. 

  • Piotr Rudnicki, Kanclerz Pierwszej Krakowskiej Loży Fajki, zaprezentował obszerną "Historię ruchu fajczarskiego w Polsce", wspominając najważniejsze momenty rozwoju naszego hobby. 

Po krótkiej przerwie rozdzielające poszczególne wydarzenia, uczestnicy powrócili do sali konferencyjnej, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa.

Wystawa mieści się w dwóch salach, na drugim piętrze budynku Muzeum. Zwiedzanie rozpoczyna się od stylizowanej orientalnej kawiarni / palarni tytoniu, w której zgromadzono wyposażenie i meble ułatwiające kulturalne zażywanie tytoniu publicznie. W kolejnym pomieszczeniu odnajdujemy zabytki związane z fajczarstwem nowożytnym, w tym kolekcję lulek i fajek jednorodnych, tzw. fajek "kawiarnianych". Lulki, fajki i akcesoria fajczarskie znajdują się w dobrze oświetlonych gablotkach, a przestrzeń rozplanowano w sposób umożliwiający komfortowe przemieszczanie się i zwiedzanie nawet pokaźnej grupy odwiedzających.

Wernisaż zakończył część naukową spotkania. 

 

Tymczasem, kierowani zawodową ciekawością prawd historycznych, szukaliśmy dowodów na znacznie dłuższą niż oficjalna uznawana metrykę spożywania tytoniu. Szczęśliwie, w jednej z sal wystawowych Krakowskiego Muzeum, natrafiliśmy na przedstawiciela gatunku Homo Neanderthalensis w wymownej pozie prowokatora... Tym samym stwierdzamy, że fajki mistrza Henryka Worobca uznać trzeba za ponadczasowe. Potwierdza to też regułę, że klasyczna fajka zdobi lica wszelakie - te subtelne i te ciosane pięściakiem...

 

Późnym popołudniem fajczarze zgromadzeni w Muzeum rozpoczęli świętowanie jubileuszu najstarszego klubu fajkowego w Krakowie.

W trakcie części oficjalnej wręczono trzy tytuły członka honorowego PKLF nadane przez Krakowską Społeczność Fajczarską Ryszardowi Ichniowskiemu, Henrykowi Worobcowi oraz Zbigniewowi Bednarczykowi. 

Na ręce Kanclerza Pierwszej Krakowskiej Loży Fajki, Piotra Rudnickiego, popłynęły gratulacje i serdeczne życzenia kolejnych jubileuszy. Prezydent Konińskiego Klubu Fajki Jerzy M. Wilczkowiak złożył życzenia w imieniu całej Rady Polskich Klubów Fajki.

Wśród podarków dla jubilatki znalazły się m. in. pamiątkowe dyplomy, statuetki i imponujących rozmiarów kalumet - indiańska fajka pokoju, wręczona przez redaktora pisma Kalumet Mirosława Jurgielewicza oraz Zbyszka Bednarczyka. 

 

Na uczestników spotkania czekał tort jubileuszowy z kieliszkiem tokaju. Staropolskim zwyczajem jubilatce odśpiewano sto lat! 

Jednym z elementów świętowania ćwierćwiecza Krakowskiej Loży były towarzyskie zawody w wolnym paleniu fajki glinianej. Na tę okazję lulki przygotował mistrz fajkarski Marek Parol, zaś wiśniowe cybuchy z ustnikiem zapewnił mistrz Zbigniew Bednarczyk. 

W zawodach udział wzięło dwudziestu fajczarzy, w tym pięcioosobowa reprezentacja Toruńskiego Instytutu Fajki. Uczestnikom zmagań rozdano zestawy startowe - lulki będące kopiami jednego z eksponatów muzealnych, który podziwiać można na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, kartki papieru z krótką informacją odnośnie fajki, zap