© 2017 - 2018 by Toruński Instytut Fajki. Proudly created with Wix.com.       Odwiedziło nas tylu fajczarzy:

  • Facebook Social Icon

February 16, 2019

December 14, 2017

September 24, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Fajki klubowe TIF 2019!

February 16, 2019

1/6
Please reload

Wyróżnione posty

XII Święto Fajki w Przemyślu

June 25, 2017

   Tradycyjnie Święto Fajki w Przemyślu odbyło się w ostatnią niedzielę czerwca. Pogoda dopisała ponad miarę, smażyliśmy się w niemal trzydziestostopniowym upale, ale zabawy było co niemiara...

   W Przemyślu zebrali się wytwórcy, przyjaciele, miłośnicy i koneserzy pykania fajki nie tylko z Polski, ale też z Ukrainy i Rosji. Na jeden dzień miasto zasnuło się dymem tytoni wszelakiej maści i aromatów, a niemal na każdym rogu można było ujrzeć postać z fajką w zębach. 

   Swoją wyprawę zaczęliśmy sobotniej nocy. Po ośmiu godzinach jazdy i krótkim postoju w Łodzi, skąd zabraliśmy przyjaciół Tomków z Łódzkiego Klubu Smakoszy Fajki, stanęliśmy w Przemyślu. Przygodę rozpoczęliśmy iście archeologicznym akcentem, odwiedzając katedrę łacińską i jej podziemie. W badaniach archeologicznych przemyskich krypt udział brała pani profesor Anna Drążkowska, archeolog z naszego Instytutu Archeologii UMK. Nie mogliśmy odpuścić sobie choć krótkiego spaceru po katakumbach! 

   Dalsze kroki skierowaliśmy do przemyskiego Muzeum Narodowego, gdzie na trzech kondygnacjach zgromadzono różnej tematyki ekspozycje. Już na wejściu przywitała nas gablotka z kolekcją fajek ceramicznych i porcelanowych. 

   Sobotni wieczór spędziliśmy na imprezie w fabryce Zbyszka Bednarczyka z okazji 18. urodzin Bractwa Druhów Bróg. Gospodarz ugościł wszystkich i strawą i napitkami, a w trakcie biesiady zorganizowano charytatywną licytację fantów. Jedną z atrakcji był turniej wolnego palenia fajki, podczas którego uczestnicy wylicytowali cenę wiśniowych fajeczek wykonanych przez Mr Bróg, a wpływ zasilił ogólną zbiórkę pieniędzy. Balowaliśmy w doborowym towarzystwie do późnych godzin nocnych... 

   Niedzielne świętowanie rozpoczęło się turniejem w wolnym paleniu fajki, który odbył się w urokliwym klubie "Niedźwiadek" przy przemyskim Starym Rynku. W konkursie wystartowało 51 uczestników. Każdy otrzymał fajkę startową produkcji Ryszarda Filara, 3 gramy tytoniu Gawith Hoggarth Kentucky Nougat, drewniany kołeczek i dwie zapałki. Turniej poprowadził Prezydent Przemyskiego Klubu Fajki Piotr Malik, zaś stanowisko sędziego głównego przypadło dzisiejszemu jubilatowi wieku emerytalnego, Ludomirowi Lewkowiczowi. 

   Tytoń startowy okazał się bardzo kapryśny i wilgotny. Już w pierwszych minutach grono palących znacznie się uszczupliło. Ryczących Czterdziestek dotrwała zdecydowana mniejszość palących. 

   Mistrzem tegorocznego Święta Fajki okazał się Ryszard Ichniowski, który upalił nieco ponad 1 godzinę 16 minut. Pierwsza ósemka zawodników nagrodzona została fajkami produkcji Fajkarskich Mistrzów z Przemyśla. 

Nasi zawodnicy uplasowali się w następującej kolejności: 

  • Sebastian Nowak - miejsce 22 z czasem 0 godz 35 min 33 sek,

  • Marcin Nowak - miejsce 25 z czasem nieco ponad 33 min. 

   Po turnieju odbyły się oficjalne uroczystości rozpoczęcia obchodów XII Nietuzinkowego Święta Fajki. Fajkarze, Fajczarze i Włodarze miejscy w asyście dętej orkiestry harcerskiej przeszli paradnie ze Starego Rynku pod budynek Muzeum Dzwonów i Fajki, gdzie odpalono symbolicznie wielką faję.