© 2017 - 2018 by Toruński Instytut Fajki. Proudly created with Wix.com.       Odwiedziło nas tylu fajczarzy:

  • Facebook Social Icon

February 16, 2019

December 14, 2017

September 24, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Fajki klubowe TIF 2019!

February 16, 2019

1/6
Please reload

Wyróżnione posty

XXIII Mistrzostwa Polski na Kaszubach

May 21, 2018

 Fajka smakuje zawsze i wszędzie, ale są miejsca, gdzie palenie tytoniu (albo zażywanie tytoniu innymi metodami...) sprawia szczególną przyjemność. Teraz wiem, że do takich właśnie miejsc należą Ostrzyce, gdzie 12. maja odbyły się XXIII Mistrzostwa Polski w Wolnym Paleniu Fajki. Otoczone lasami i jeziorami miasteczko ściągnęło rekordową liczbę fajczarzy z całej Polski i zza granicy. W turnieju wystartowało 100 uczestników, co czyni imprezę najliczniejszą z polskich imprez organizowanych w XXI wieku.

 Tegoroczne Mistrzostwa organizowane przez Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajek "Somonino" odbyły się w Centrum Rekreacji "U Stolema" w Ostrzycach. 

Oficjalne rozpoczęcie imprezy poprzedziła Rada Prezydentów RPKF. W trakcie obrad odbyły się wybory władz RPKF na kadencję 2018 - 2022. Jednogłośnie zadecydowano o przedłużeniu kadencji obecnego Prezydium, a Prezydent RPKF Henryk Rogalski, pełniący swoją funkcję nieprzerwanie od 18 lat, zgodził się na kontynuację obowiązków. 

 O randze kaszubskiej imprezy może świadczyć jeszcze jeden szczegół, a mianowicie to, jak chętnie Prezydenci polskich Klubów Fajki pozowali do zdjęć...

 

 Najważniejsza impreza fajkowa w sezonie była okazją do tłumnego spotkania twórców - fajkarzy z użytkownikami ich wyrobów - fajczarzami. U Stolema zjawili się Zbyszek Bednarczyk, twórca fajki turniejowej na XXIII Mistrzostwa Polski, Henryk i Mateusz Worobiec, Michał Pawlak oraz Rafał Woźniak. Ręcznie wykonane kołeczki i ubijaki zaprezentowali Maciej Maciejewski i Roman 'Soley' Kalinowski. W dobrodziejstwa tytoniowe i fajki również zagranicznych marek można było zaopatrzyć się na stoiskach przygotowanych przez Piotra Jakubowskiego z Gdańskiego Salonu Fajki "Tabak" oraz Piotra Niewińskiego z Fajkowo.pl. 

 

 Doskonały klimat Kaszub uświetniła kapela kaszubska "Bufet" z Kartuz. Nie do przecenienia była również oprawa zapewniona przez kaszubskich radiowców tłumaczących kaszubską gadkę na język polski i zwrotnie. Całości dopełniały tradycyjne stroje kaszubskie, w jakie odziali się członkowie Kaszubskiego Klubu Kolekcjonerów Fajek i Sędzia Honorowy, Jerzy Maria Wilczkowiak, Prezydent Konińskiego Klubu Fajki. 

 

 Mistrzostwa odbyły się zgodnie z wytycznymi CIPC oraz w zgodnie z obowiązującymi przepisami polskimi. Impreza miała charakter zamknięty, a prawo uczestnictwa posiadały jedynie osoby zaproszone, które potwierdziły dobrowolną chęć przebywania na terenie obiektu. 

 Każdy z uczestników turnieju otrzymał pakiet startowy oraz dowolność wyboru miejsca przy stołach turniejowych. Nad przebiegiem zmagań czuwali Sędzia Główny - Prezydent RPKF i Wiceprezydent CIPC Henryk Rogalski, Sędzia Honorowy - Prezydent KKF Konin Jerzy Maria Wilczkowiak oraz Prezydent Kaszubskiego Klubu Kolekcjonerów Fajek Marian Kowalewski. Dodatkowo każdy ze stolików znajdował się w pieczy Sędziów Stolikowych.